poniedziałek, 12 października 2020

Psia apteczka - czyli co powinienes mieć?

 Wbity kleszcz, rozcięty opuszek w łapce , biegunka lub zatrucie o sytuacje , które mogą przytrafić się naszym podopiecznym nie jeden raz. Jako właścicielka psa uważam , że powinnam a nawet mam obowiązek być przygotowana na takie okazje i przykre zdarzenia losu i mieć tak uzupełnioną apteczkę aby udzielić szybko i skutecznie o ile to możliwe pierwszej pomocy w nagłym przypadku.

Zachęcam was do tego samego.

 


 


 

 

Wymienię wam co według mnie to totalny niezbędnik :

Środki Odkażające

W przypadku pojawienia się skaleczenia lub rozcięcia pierwszym krokiem jest dokładne umycie i osuszenie rany psa. To bardzo istotne, ponieważ przed przystąpieniem do starannej dezynfekcji skaleczonego miejsca należy je wstępnie oczyścić z wierzchnich zanieczyszczeń (piachu, żwiru, krwi). Kolejnym etapem jest dezynfekcja rany u psa środkiem bakteriobójczym, który wnikając wgłąb zranienia hamuje namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów, tworząc wstępny opatrunek dla psa na powierzchni uszkodzonej skóry. Wyposażone w wygodny atomizer spray’e to dobry sposób na szybkie odkażenie zranionego miejsca. Działające przeciwzapalnie produkty np. Octenisept w nieinwazyjny sposób dezynfekują ranę nie podrażniając jej, ani nie powodując nieprzyjemnego szczypania. Dzięki temu zwierzę nie czuje dyskomfortu, a właściciel może zabezpieczyć ranę psa bandażem.


                                        fot. aptekagemini.pl 

 

 Opatrunki

Warto, aby w psiej apteczce znalazły się jałowe gaziki i bandaż z gazy. Gaziki sprawdzą się bardzo dobrze, gdy trzeba przetrzeć rany środkiem do dezynfekcji. Bandaż z gazy pomoże w zrobieniu opatrunku. Jednak czy to jedyny bandaż, który warto mieć? Nie. Przyda się także mieć bandaż elastyczny, dzięki któremu można zrobić w razie potrzeby ucisk nad miejscem krwawieniu u psa,  zanim właściciel dotrze z nim do weterynarza. W sklepach dostępne są także bandaże samoprzylepne jednak tu należy pamiętać , że nie przepuszcza on powietrza , wiec nie będzie wskazany on  do opatrywania gojących się ran.  Warto mieć także plaster.

 

Woda utleniona

I to wcale nie to odkażania ran. Woda utleniona jest dobrym specyfikiem gdy wskazane jest wywoływanie wymiotów u naszego pupila. Jeśli od spożycia trucizny nie minęło wiele czasu a pies nie zjadł substancji żrącej lub pieniącej ani też innej substancji chemicznej nieznajomego pochodzenia, możemy sprowokować wymioty. W tym celu podajemy psu wodę utlenioną w dawce: mały pies – 1-2 łyżeczki, średni- 2-3, zaś duży pies – 4-8 łyżeczek (ok. 4 łyżki stołowe),
JEŚLI PIES SPOŻYŁ CHEMICZNE ŚRODKI ŻRĄCE LUB PIENIĄCE NIE PODAJEMY MU WODY ANI NIE WYWOŁUJEMY WYMIOTÓW!!!

Węgiel aktywny

  Jeśli na wymioty jest już zbyt późno, podajemy zwierzęciu rozpuszczony w wodzie węgiel medyczny w dawce ok 3 tabletki na 1kg masy psa; zabieg ten wskazany jest przy zatruciu takimi substancjami, jak: trutki na gryzonie, insekty, ślimaki, nawozy, kawa, czekolada, rodzynki i winogron, leki przeciwbólowe

OCZYWIŚCIE z każdym zatruciem warto odwiedzić weterynarza i upewnić się , że z naszym psem jest okej. Jeśli podajemy wodę utlenioną należy mieć na uwadze , że gdy pies zwymiotuje coś co nie powinien zjeść moze być konieczne podanie leków przeciw wymiotnych aby zatrzymać ten efekt.

 

Niezbędne przedmioty 

 fot. freepik

- nożyczki  najlepiej te zaokrąglone ( ucinanie bandaża , plastrów )
 

- rękawiczki jednorazowe dzięki którym chronimy zarówno siebie jak i naszego psa. Przecież nie chcemy zainfekować rany jakimiś bakteriami czy zanieczyszczeniem.

 -  pęseta i przyrząd do usuwania kleszczy: pęseta będzie idealna do wyciągnięcia drzazgi , kolca czy kłosa wbitego w ciało naszego przyjaciela. Przyrząd na kleszcze pozwoli nam bezpiecznie bez ugniatania kleszcze wyciągnąc go w kilka sekund.  U nas świetnie sprawdził się ten przyrząd:


                                                    fot. czterylapki.pl 

 

 -Termometr zawsze przy gorszym samopoczuciu naszego pupila warto sprawdzić jego temperaturę ciała . Norma dla małych ras to ok. 38.5 stopni , a większych ras 38 stopni. Pamiętajmy , ze nos to nie wykładnik temperature mierzymy doodbytniczo uprzednio dezynfekujac koncówkę termometru.

- Kaganiec może wam się wydawać , ze jest zbędny bo wasz psiak nie gryzie ale gdy będzie odczuwał ból , założenie kaganca może być konieczne aby skutecznie uratować naszego psa.

- Strzykawka idealnie sprawdzi się przy przemywaniu rany , idealnego odmierzenia leku lub znacznie ułatwi podawanie leków w formie płynnej. Dla mnie to często must have gdy trzeba przepłukać uszy lub gdy podawałam mojemu seniorowi olejek cbd.

 

 Leki 

W apteczce naszego psiego dzieciaka powinno znalezć się także kilka leków. Na pierwszą myśl przychodzi mi coś przeciwbólowego i tu od razu powiem nie wolno podawać PARACETAMOLU czy ibupromu bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Leki które dobrze mieć to :

- Węgiel o którym już wspominałam powyżej.

- NOSPA - super przy bulgotaniu i kurczowych bólów brzucha jako pomoc doraźna. (1-2 mg /kg masy ciała)

- probiotyki - na biegunke czy wrażliwy układ pokarmowy idealnie się sprawdzą ( My mamy vetosan i polecamy)


Znajomość pierwszej pomocy.

Mimo , że nikt z nas nie chce aby  nastąpiła sytuacja w której konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy naszemu psu może się tak zdarzyć że będziemy zmuszeni . Zachęcam was aby zapoznać się z tymi informacjami bo możecie uratować psa swojego lub obcego! Mo że zdarzyć się tak że bandaż czy odkarzanie nie będzie konieczne ale np. pies zakrztusi się czymś, zemdleje, będzie miał jakies dolegliwości kardiologiczne czy cokolwiek innego co będzie wymagało szybkiej pierwszej pomocy.

ZADŁAWIENIE

 


 

                             fot.rspca.uk

1. Jeśli pies sam nie może wykrztusić przedmiotu który połknął próbujemy wstrząsnąc nim za tylnie łapy.

2 . Jeśli to nie pomaga przechodzimy do próby wyciągniecia  danego przedmiotu ręką lub  próbujemy wymusic odruch wymiotny jakimś przedmiotem

3. Jeśli to nie przyniesie efektów przechodzimy do  ucisnięcia brzucha psa podobnym chwytem jak u człowieka przy takiej dolegliwości

4. Możemy także próbować klepać w okolicach szyji naszego psa by odkaszlnął to co utknęło w gardle.


ZATRZYMANIE KRĄŻENIA

 Jeśli pies nie oddycha, nie wyczuwa się pulsu (na szyi, na nadgarstku, na wewnętrznej stronie uda w pachwinie lub na wewnętrznej stronie nasady ogona) i nie stwierdza bicia serca – doszło do zatrzymania krążenia

 Należy jak najszybciej rozpocząć reanimację psa (ma ona sens jedynie do 5 minut po ustaniu akcji serca):

-zdjąć obrożę, udrożnić drogi oddechowe zwierzęcia (wyciągnąć język z pyska), 

-jeśli to możliwe, ustawić jego głowę tak, by tworzyła linię prostą z szyją,

-wykonać dwa wdechy ratunkowe usta-nos (ustami wtłaczamy powietrze przez nos psa, zasłaniając jednocześnie fafle  

 

Jeśli zauważymy, że powietrze dotarło do płuc, należy położyć zwierzę na prawym boku, ułożyć ręce mniej więcej na środku żeber (w miejscu, gdzie lewy łokieć psa dotyka klatki piersiowej) i wykonać 15 ucisków (3 uciski co 2 sekundy), a następnie dwa wdechy usta-nos. W przypadku dużych ras powinniśmy uciskać w najszerszym miejscu klatki piersiowej. Jeżeli reanimację przeprowadzają dwie osoby, należy jednocześnie stosować sztuczne oddychanie, jak i masaż serca – ucisk klatki piersiowe 100-120 razy na minutę (małe rasy) lub 80-100 razy na minutę (duże rasy) oraz 20 wdechów na minutę. Czynność tę powtarzać do skutku.

pierwsza pomoc pies

fot. rebelianci.org

 

Trochę się rozpisałam , mam nadzieję że nikt z was nie będzie musiał tej wiedzy użyć w praktyce. 

Dajcie znać jeśli podobają wam się tego typu posty!


 

 



2 komentarze:

  1. Hej, jestem z Twojego instagarama i muszę powiedzieć że dobra robota! Dostarczyłaś mi dużo przydatnej wiedzy!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Hunter - psi artysta ! , Blogger